| safoan a întrebat:

Salut, Am o problema la butucul de contact de la masina(audi a3 2.0tdi 2006) pare a fi blocat, doar ca invarte pana la jumate.Nu se aprinde nimic in board(nici un simbol), dar in rest farurile, radioul, clima fuctioneaza.Asa ca am vrut sa va intreb poate fi aceasta problema un fel de mecanism de siguranta sau doar butucul de contact este blocat?
p.s.: Am incercat sa invart mai tare de cheie dar nicicum, numa pana ce se aprind farurile si cam atat.(si din exp butucul blocat nu invarte deloc)

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Contactl in care bagi cheia,atunci cand scoti cheia din el si misti nitel volanul,aceasta se va bloca,iar daca incerci sa bagi cheia cat timp este blocat,fara sa misti si din volan nu poti invarti.

Deci bga cheia si in acelasi timp roteste nitel volanul si o sa te lase sa pornesti masina.
Daca nu de aia este problema,inseamna ca ai contactul rau,s-a stricat,se mai intampla.
Dar nu poti invarti contactul pana la capat,atunci so fi stricat partea mecanica.
Ai grija daca e sa cumperi,cumpara doara partea mecanica nu si restul,asta pentru ca restul,adica partea ce o vezi tu pe afara este de fapt cipul cu care vorbeste masina si cheia, deci partea aia o pastrezi.
Iara sa schimbi contactul pfff laughing trebuie sa dai jos volanul, airbagul si dupa sa vezi ca o sa stea aprins airbagul, dar asta e, trebuie sa mergi sa in sf probleme.
Chestia e la contact la audi, nu stiu la alte masini sa dai jos contactu sa te atii laughing acolo is 2 suruburi fara cap laughing adica au avut cap dar cand au fost puse is facute sa se rupa, deci nu o sa poti tu sa scoti cele suruburi sa scoti conactu, niste magarii mai mari ca ei.

Dar sa nu vorbim pana nu incerci cum am spus la inceput incearca sa ritesti contactu si in acelasi timp sa misti din volan.