| tryndamid a întrebat:

Salut! Am o problemă la Golf 4 1.6 benzină 16V, se aprinde senzorul de ulei roșu la peste 2000 de turatii. Am parcurs o distanță de aproximativ 20km cu el și totul merge bine doar că nu știu de ce apare.
Nu am mai avut probleme cu uleiul pănă acum și a fost schimbat recent. Motorul nu face zgomot și funcționează normal.
Nivelul de ulei este ok, l-am verificat cu joja.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poate nu ai presiune de ulei normala, de aia se si aprinde sensorul ala, deci verifica pompa de ulei, sau scaneaza masina, sigur trebuie sa arate un cod ceva.

| badpanda a răspuns:

Poate ai pus un ulei contrafacut sau cu vascozitate mai mica.
Eu as inlocui uleiul si filtrul cu ceva bun
Daca problema se reprezinta senzorul de presiune si as masura presiunea.
Apoi vezi daca baiul este de la pompa sau de la rampa de cuzineti.

| Queiros1906 a răspuns:

Rezolvare: scoate tot uleiu din masina si pune-i limitare la 1900 de turatii

| tryndamid explică:

Salut, mulțumesc tuturor de ajutor. O să o duc miercuri la un tester și vedem mai sigur ce a fost și ce nu. Posibil să fie și presiunea și uleiul numai că a fost schimbat relativ recent, dar cine știe...