| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salut,am o problemă la o Dacie papuc pe injectie,azi i-am schimbat motorul, mașina e radiată, circulă la sat pe dealuri doar..am conectat totul la loc,toate mufele și firele,bateria e încărcată,motorul învârte dar nu mai vine curent nicăieri când pun contactul nu face nimic, nu am curent nici în mașină în bord, nici la pompa de benzină din rezervor, nu merg nici pozitiile pe spate deși farurile se aprind iar când apăs pe frână se aprind stopurile doar când e pus contactul.Ce să îi mai verific?

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Pozitia spate nu are legatura cu aprinderea si nici cu bordul. Ferifica sub bord acele doua suporturi cu papuci, Cand pui contactul, trebuie sa ai alimentare pe ambele. Unul este pe contact, altul fara. Vezi cele doua fire de plus de la alternator. Vezi masa de la alternator la baterie. Verifica sigurantele. Scoate mufa de la contactul cu cheie si pune firele pe direct. Vezi daca merge. Pune firul de la sonda de la ulei la masa, vezi daca functioneaza bordul. Unde vin cele doua relee pentru pompa de benzina, vezi daca ai alimentare pe ambele fire. Unul este masa altul alimenteaza pompa. Vezi daca reusesti.

| IeremiaAlin68 explică (pentru baru):

Mersi,mâine voi verifica tot să văd ce are, am apucat să fac doar chestia cu firele puse pe direct la contact, am 5 fire în mufă(două fire sunt legate pe un singur papuc electric) ..am legat două dintre fire între ele și se aud cele două relee de lângă motor dar altceva nu face, iar celelalte două fire le-am apropiat și învârte motorul, cel mai grav e că nu am curent la mufa care intră pe rezervor pentru pompa de benzină și nu o pot porni, nu neaparat luminile că nu merg prin bord.

| baru a răspuns (pentru IeremiaAlin68):

Baga un plus pe pompa direct in mufa. Vezi sa nu bagi plus la indicatorul de benzina. Ai grija!

Bula
| Bula a răspuns:

Verifica cablu mai gros conectat la baterie.