| RAULTCC a întrebat:

Salut! Am o problema la un ff3 2.0 diesel 2016. Desi am schimbat vasul cu unul nou, pierde pe la buson sau pe la orificiul vasului pe unde ar trebui sa dea afara daca are presiune si am protecția din plastic a roții de sub vas udă. Cum pot rezolva? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pune masina intr-un loc uscat,pune sub motor un carton,lasa asa peste noapte si apoi vezi daca cade apa pe undeva.
Vad unia tot bat campii garnitura nu stiu care,asta asa pe nevazute,stiu ei ca pierzi apa pe la garnitura aia.
Verifica instalatia,deci furtunele alea ce duc in motor,radiatorul.

Dar ca idee nu ai dat destule informatii, la bord ce iti indica? Cand fierbe apa, ar trebuie sa ai un ceas in bord si sa arate, deci aia inseamna ca ceva se intampla, ori nu mai ai apa destula in motor, ori nu mai deschide termostatu.
Ai putea sa ai termostatul defect.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vas ai schimbat? Vasul de wc?

| RAULTCC explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da! Scz daca te-ai simtit inlocuit!?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai presiune prea mare pe instalatie, de aia arunca antigel.
Probabil garnitura de chiulasa scapa.

| Denila123 a răspuns:

Garnitura de chiuloasa
daca e vorba de vas expansiune