| Katalin324 a întrebat:

Salut,am o problema la un scuter de 49cc, pornirea e la demaror fara butoane sau contact,nu mai pornește, ii vine benzina,are scanteie,amestecul de ulei si benzina e corect,are jiglerele curate,filterele nu sunt infundate,are ulei are presiune la piston,bujia da scanteie bine si carburator e nou si reglat corect care ar putea fi problema, oare sa ii schimbi discul de ambreaj sau pistonul?

1 răspuns:
| mmariusd a răspuns:

Daca are compresie si bujia da scanteie singura problema poate fi la carburator. Daca stii tu ca jiglerele sunt curate poti doar sa te joci reglandul pana reusesti sa il pornesti. Un truc pe care l-ai putea folosi pentru a il porni mai usor totusi chiar daca nu e cel mai ok, dar isi face treaba, este sa scoti bujia si sa o incalzesti cu o torta cu propan sau eventual la un aragaz si sa incerci sa il pornesti cu bujia inca incinsa. Doar ai grija sa nu strangi bujia prea tare sa nu strici filetul acesteia.