| Chinezu12345 a întrebat:

Am o problema si am mare nevoie de ajutor. Am un Volvo Xc60, prin decembrie am schimbat etrierul de pe dreapta spate pentru ca mi-a ramas blocata roata. De atunci am evitat sa mai folosesc frana de mana (nu era nevoie si am considerat ca nu trebuie sa o trag degeaba). Astazi am avut nevoie de frana de mana si dupa ce am parcat masina am tras-o. Cand m-am urcat in ea, am pornit-o si cand sa las frana de mana am constat ca nu mai functioneaza, ca nu se mai dezactiveaza. Tin sa mentionez ca frana de mana este electrica. Ce trebuie sa fac acum? Cum o dezactivez? Am nevoie de masina, sunt de la tara si cea mai apropiata reprezentanta este la 250km. Va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat! Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Faptul ca ai evitat s-o mai folosesti a fost o greseala.
Chemi o platforma sau un mecanic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se blocheaza pistonasu asa probabil.
Trebuie dat afara etrieru, Curatat pistonasu cu un smirgel ceva, si pus wd40 pe pistonas, ca sa revina la punctul initial, atunci cand dai drumu la frana de mana.