| ViviC a întrebat:

Am o statie radio emisie-receptie Avanti Micro si de la un timp imi arata pe display semnalul la 9 si gajaie intr-una ca si cum ar vorbi cineva si nu ii prinde semnalul. Ce problema are?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca la un radio CB iti indica canalul 9, acel canal este folosit doar pentru apeluri de urgenta.

| ViviC explică (pentru Bula):

Nu canalul imi arata, scuze. Pe display are o scara cu 1-3-5-7-9-30,iar semnalul ei sta in dreptul lui 9

| Bula a răspuns (pentru ViviC):

In acest caz, poate fi nivelul de semnal receptionat pe antena (mai exact zgomotul de canal).
La aparatele CB, pe timp de vara, acest zgomot este de la semnalele venite de la distanta mare (chiar sute de kilometrii), pe parcursul zilei, pana noaptea tarziu. Se datoreaza ionizarii atmosferei de la Soare.
Deseori, aceste zgomote pot fi atat de puternice incat acopera comunicatiile la mica distanta, chiar si de peste 2-3 km.
Ai un buton "Squelch" pe panou, roteste-l foarte incet pana la pragul cand dispare din difuzor acel zgomot, dupa care incearca din nou comunicarea (dar intai pe distanta mai mica, de cateva sute de metrii.
Conteaza foarte mult si daca este reglat bine antena de emisie! Daca nu, puterea emisa poate fi mai mica chiar si de 10-20 ori mai mica decat cu antena bine reglata, iar raza de actiune scade in consecinta.

| ViviC explică (pentru Bula):

Multumesc.

| sierra1 a răspuns:

Verifică cu o altă antenă, SIGUR bună și apoi mai vb

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este stricată statia