| grasy1999 a întrebat:

Am o toyota celica 1.6 16v din 1993 cod motor 4A-FE si nu reusesc sa o scot la capat cu o problema. Merge in 3 pistoane, nu functioneaza pistonul 2 si inainte de a va da cu parerea va voi explica ce s-a schimbat la ea si de ce. Am avut radiatorul plin de mazga si am fiert motorul si a urmat: am facut planul chiulasei, s-a schimbat garnitura de chiulasa, toate garniturile. Masina inainte mergand in 4 iar acum in 3 dar pe aprindere este totul nou (bobina de inductie, rotor, capac distribuitor, fise si bujii) am verificat instalatia electrica, nu sunt corodate mufe si vine curent pe toate. Nu stiu ce as mai putea sa verific si poate ma puteti ajuta cu un sfat. Si pe langa asta mai am o problema daca stiti sa imi raspundeti. Turometrul nu indica cat este motorul rece iar mai apoi incepe sa afiseze corect pana in 1500rpm si se limiteaza la 3000rpm desi trage peste aceste turatii, am verificat senzorul de turatie si parea cam invechit si l-am schimbat dar nu este nici o diferenta.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Daca electric merge ok, atunci inseamna ca e problema de alimentare. Este pe injectie motorul banuiesc, deci verifica injectorul sau ce ii aduce benzina la pistonul 2.
Distributia sigur a fost pusa la punct corect?
Cum arata bujia de la pistonul 2? E complet uscata? E uda? Oxidata? Presiunea pe pistonul 2 ai verificat-o? Sa nu cumva sa ai probleme si cu supapele.