| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Salut, am observat după un timp după ce nu am mai pornit mașina, când pun frâna, se aude o bătaie la o roata din spate. Se intensifica o data cu creșterea vitezei, doar atunci când franez. Ce poate fi? Atinge ceva? Trebuie schimbat Discul? Sau trebuie curățat ceva? Repet, e ca o bătaie.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Verificati etrierii, discul si piesele din jur, poate sa fie o piatra undeva sau ceva rupt, fisurat. Daca bagi cricul si o ridici cu lanterna de la telefon ai un blit puternic poti face o inspectie in amanunt si cand vezi ceva ciudat poza apoi o duci la mecanic, sau sa o urce pe elevator si se uita mai usor

| sierra1 a răspuns:

Diagnosticul nu il faci online, sui-o pe un elevator și VEZI ce are!

| DaniTDCI a răspuns:

Posibil disc frana ovalizat, poti ridica tot spatele masinii cu 2 cricuri, sa tragi foarte putin frana de mana si sa invarti de roata, daca "agata" intr-un anumit loc atunci e discul ovalizat si va fi necesar inlocuire.