Întrebare recomandată | HHTR a întrebat:

Salut, am permis de conducere de 3 luni și acum m-am hotărât sa îmi cumpăr o masina. Însa nu știu cum sa fac cu asigurarea dacă as trece-o pe numele meu m-ar costa 1900 de lei însă dacă as trece-o pe numele tatalui fiind mai in vârsta as plati mult mai puțin. Aveți idee dacă s-a mai introdus vreo lege noua in care sa nu mai ai voie sa treci asigurarea pe alt nume decât ce al șoferului? Cunoaște cineva situația asta in 2018? A mai trecut printr-o situație asemănătoare cineva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Înscrii mașina pe numele tatălui tău. La noi, asigurarea se face pe mașină (și pe proprietarul ei din acte), nu DOAR pe mașină. De condus, o poate conduce oricine. Și ești foarte asigurat.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Transcrie masina pe un bunic, de preferat de la tara. Vei plati mai putin si la impozit si la asigurare. Asigurarea se face pe numele proprietarului si pe masina, acoperind pagubele indiferent de persoana care se afla la volan la momentul accidentului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Situatia e aceeasi si in 2018, insa iti poti inscrie masina pe ce nume vrei tu fara probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania asigurarea se face exclusiv pe proprietarul din acte al masinii, nu pe persoana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea o poti face doar pe cel din acte.
Eu am de mult masinile pe numele alor mei, si nu am nici un fel de probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| HHTR explică:

Multumesc tuturor?