| anonim_4396 a întrebat:

Am permis de vreo 3 luni si am constatat ca am probleme serioase la a da cu spatele mai exact la viraje sau cand trebuie sa intru in ceva loc cu spatele sau sa ies sau la parcari. Stiu ca suna lame, sunt extrem de dezamagita. Daca aveti ceva explicatie sau tipsuri si pentru creierul meu sa pricep ce gresesc sau cum sa inteleg mersul cu spatele, sa pricep cand trebuie sa virez. De ex azi am intrat pe o straduta si a trebuit sa intru cu spatele intr-un loc amenajat pentru parcari ca apoi sa ma parchez efectiv cu spatele. Chin absolut. De asemenea, daca stiti ceva locuri prin Cluj unde pot sa exersez mersul cu spatele si virajele. Multumesc anticipat pentru ajutor...si scuze pentru textul lung.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Buna. La mersul cu spatele, eu ma ajut foarte mult din oglinzile laterale.
Daca virez de volan dreapta, ca sa intru cu spatele intre doua masini parcate, ma duc cu roata dreapta la 20-30cm de obstacolul din dreapta masinii, apoi virez, si sunt atent la botul masinii, care va avea nevoie de mult loc spre stanga lui (ma uit sa fie liber). Cand ajung paralel cu masinile intre care parchez, indrept rotile, si dau in spate cat se poate.
La fel si cand intru cu spatele virand stanga, bag coltul stang al masinii cat mai aproape de obstacolul de pe partea stanga, pentru a avea loc in dreapta. Verific in oglinzile exterioare cat spatiu lateral am, uneori intorc capul pentru a vedea cata distanta mai am pana in obstacole, pentru ca din oglinzi nu poti aprecia distantele corect fata-spate, doar spatiul lateral.
Pentru a invata eficient, te sfatuiesc sa te dai jos de cate ori simti nevoia sa verifici "cu ochii tai" pe unde e masina, si cat loc ai imprejur, pentru ca de la volan se vede cu totul altfel.
Mergi seara in parcarile centrelor comerciale, si exerseaza parcarile intre marcajele lor.

| shadowsugar a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Persoana care era cu mine, sofer de ani, m-a sfatuit (cica)sa ma apropiu tare de masinile din stanga ca sa pot sa fac virajul cu spatele cu dreapta. Unde trebuia sa intru eu cu spatele din strada, ca un fel loc amenajat pentru parcari masini, era o masini parcata pe dreapta fix langa locul prin care trebuia eu sa intru, dar nu imi era vizibila, tot veneau masini pe strada si trebuia sa tot merg in fata sa aiba loc pe langa mine, si pentru a vedea masina pe langa care trebuia sa virez ca sa pot sa intru in zona aia, deci nu intr-o parcare efectiva, ci ca intr-un fel de curte, mi-am intors capul, nu m-am folosit de oglinzi si din nou persoana care era cu mine mi-a spus sa ma folosesc de oglinzi, dar mi se pareau inutile atunci... Imi cer scuze ca lungesc subiectul si multumesc mult pentru raspuns.

| funnymind a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Așa, "maestre", arată-i cum poate să rămână in ceață.
ROFL

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru shadowsugar):

Pasagerii mai mult te incurca, indiferent cat de soferi sunt ei. Exerseaza singura.
Ceea ce ti-a spus nu e corect, intotdeauna cand virezi cu spatele, incepi aproape de obstacolul din interiorul virajului, si lasi loc spre exterior, sa poti face "bucla".
Dar in prima faza, mergi pana treci cu 1-2 metri de locul in care trebuie sa intri, apoi incepi sa dai cu spatele, virezi strans, si treci cu partea dreapta aproape de obstacol (bordura sau masina langa care parchezi).

| shadowsugar a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos, imi voi face in curand curaj si voi exersa singura pana scap de lucrurile care ma incurca. Multumesc frumos pentru amabilitate si raspunsul detaliat! Numai bine!

| funnymind a răspuns:

Dacă ai avea un dram de conștiință, ai arunca permisul auto.
Tu, împreună cu instructorul auto si polițistul de la examinare, ar trebui să circulați cu autobuzul TOATĂ VIAȚA VOASTRĂ!