| kopotoru a întrebat:

Salut,am picat ieri sala pentru scoala de soferi, am o intrebare cand pot sa ma reprogramez? Am inteles de la instructorul meu ca in 15 zile dar totodata el a spus ca doar in octombrie mai sunt locuri libere, oricum imi vine tare greu sa cred asa ceva el nu prea e de incredere a durat 5 luni pana am ajuns la sala, oricum vina a fost a mea ca nu am invatat destul. Deci cum as putea sa ma reprogramez sa dau a 15-a zi? se poate face o reprogramare online sau trebuie sa merg acolo unde am dat examenul?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii dupa 2 saptamani, adica dupa 15 zile.
Acum depinde cat de ocupati sunt cei de la Politie, ca de sunt progarmari facute pana in octombrie (ori instructorul stie asta, ca doar el face programarile elevilor lui), atunci te duci si te inscrii si vezi tu cand te te vor programa.
Instructorul tau nu are de ce sa te minta, a spus adevarul!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci acolo unde ai dat examenul sau daca nu ai incredere in ei cauti pe internet scoală de soferi si le spui adevarul ca ai dat dar ai picat, ca daca îi minti ei te vor cauta in calculator si gasindu te te faci de cacao ca i ai mintit, le spui adevărul si îi intrebi cand poti fi reprogramat, daca si ei i ti vor zice in octombrie atunci asa e, nu ai ce face, se aproprie vacantele si concediile, nimeni nu stă după tine, tu trebuie sa inveti, din cauza ta ai picat examenul nu din cauza lor.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am dat sala și știu ca dacă picai aveai voie sa dai in a 16 a zi, dar înainte trebuie sa te înscrii la examen la un centru care nu mai stiu cum se numește (intreaba-l pe instructor unde se fac înscrierile) și a doua sau a treia oară trebuie sa platesti o taxa de reexaminare mai mare. Poate el s-a referit ca mai sunt locuri libere in Octombrie la traseu nu la sala, pentru ca la sala trebuie doar sa stai la coada. Dar e posibil ca la traseu sa te programeze după mai mult timp.

| dragonmagd a răspuns:

După 15 zile te poți reprograma. Cred că instructorul tău e un laș, poate vrea sa își ia concediu sau e aglomerat și vrea să te paseze pe toamnă. Firul normal ar fi: după 15 zile lucrătoare te poți prezenta la examen fara programare doar trebuie să achiți taxa de examinare, dai examenul, iar daca îl treci atunci te vor programa pentru traseu, aproximativ o luna trebuie sa aștepți până la data examinării, deci cam prin septembrie ai trece peste toată povestea.