| TipulCyborg a întrebat:

Salut! Am primit zilele trecute amenda de la politie pentru ca am parcat pe trotuar. E vorba de o străduță de cartier, iar masina am pus-o jumatate pe trotuar jumătate pe carosabil. Daca pun masina cu totul pe carosabil mai au pentru ce sa imi dea amenda? Nu este semn de staționare interzisa si latimea e de peste 6m

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai luat permisul pe spaga, sau pe bune?
Citeste Legislatia rutiera ca acolo scrie clar, unde ai voie sa parchezi masina!
Apoi este diferenta intre stationare si parcare... tot in legislatia rutiera scrie!

| TipulCyborg explică (pentru Violleta2022):

Pe șpagă l-am luat

| Violleta2022 a răspuns (pentru TipulCyborg):

Atunci spor la amenzi!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu este semn de stationare interzisa si nu obturezi complet nici o banda de circulatie, nu are pe ce sa iti dea amenda.
Vezi marcajul de pe carosabil si sa nu fii aproape de intersectie ori trecere de pietoni.

| TipulCyborg explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De obturat complet nu obturez dar dacă m-am pus eu si unul pe cealaltă parte tot asa ramane loc sa circule mașinile pe axul drumului doar cate 1...

| Yuoia a răspuns:

In fine, un politist care isi face treaba!
Nu se parcheaza pe spatiile destinate pietonilor. Ii fortezi sa circule pe partea carosabila. Si in cazul unui accident, cine este vinovat?