| snookerog2232 a întrebat:

Am pus benzina în loc de motorina și nu am știut, a fost o încurcătură și după 3-4 zile am început sa aud un zgomot când merg cu tractorul și daca îl ambaleaz mai tare se aude dacă nu îl fortez nu se aude nimic.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu mai porni tractorul, uita-te la nivelul uleiului pe joja de ulei sper ca-i la semn, goleste rezervorul de motorina schimba filtrul de motorina si pune doar motorina in rezervor! La pompa de injectie ai un surub de aerisire, da la pompa pana iti vine doar motorina pura pe acel surub de aerisire de pe pompa. Dupa aceasta operatiune, demonteaza de la injectoare fiecare holender in parte si dai la automat pana cand vine doar motorina! Acum strangi holenderele si porneste motorul! N-ar fi rau daca ai pune in rezervor si niste aditiv pentru injectoare! Lasa-l sa mearga la relantiu cateva minute apoi accelereaza-l sa vezi daca se mai aud zgomotul ciudat despre care scriai in intrebarea ta! Esti norocos ca inca a mai pornit! Daca se mai aude zgomotul, controleaza injectoarele, la un atelier de reparatii pompe de injectie si injectoare!

| snookerog2232 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Dacă trec de 1500 de rotații se aude zgomotul, dar sa știți ca ieri la turație mica se auzea iată la turație mare nu

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru snookerog2232):

Mai intai fa operatiunile pe care ti le-am scris, daca vrei bine daca nu, nu! Este optiunea ta, banii tai, tractorul tau!

3 răspunsuri:
| Florian_Cristian_1994 a răspuns:

Ar trebuii sa verifici pompa de motorina si sa te uiti si la injectoare deoarece benzina in cilindrii motorului fata de motorina produce o explozie mult mai puternica