| jagbetinte a întrebat:

Salut, am sa va spun o poveste tare interesanta.
Dupa ce am lasat un ford mondeo in garaj pentru cateva luni(timp in care s-a cam prins mucegaiul de el), datorita unor probleme, m-am hotarat sa il pornesc. Problema este ca in tot acest timp a fost cu bateria conectata, fapt care a dus la consumarea acesteia si probabil defectarea acesteia. Dar peste asta, am pornit masina luand curent de la o alta baterie. Am scos masina din garaj, am mers cu ea aproximativ 4-5 km, dupa care la viteza de 60-70 km/h s-a oprit tot, atat bordul, cat si motorul. Am tras masina pe dreapta deoarece bateria era aproximativ nula, si am incercat din nou sa o pornesc de la o alta baterie. A pornit dar, dupa cateva secunde a murit iarasi. Am pornit din nou masina si am tinut-o peste 3 mii de turatii si am incercat sa plec, dar aceeasi poveste, totul a murit. Dupa aceasta masina nu mai vrea sa porneasca in nici un fel, nici cu alta baterie, nici luand curent de la alta masina, nu mai reactioneaza in nici un fel, se aprind becurile in bord dar motorul nu mai face nici macar "tic" ca sa porneasca. Acum intrebare:
-Stie careva care ar putea fi cauza? Bobina de inductie? Mi-e greu sa cred ca s-a "dus" motorul. As vrea sa aud parerile voastre va rog, ca sa imi pot forma o idee, merita reparat sau nu? Oricum, o sa chem un mecanic sa o verifice, multumesc

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai lasat acea baterie defecta instalata, de la ea e problema.
Demonteaza bateria, instaleaza alta buna, incarcata, si ar trebui sa functioneze. Chiar daca se aprind becuri in bord, faruri, demarorul consuma enorm, iar daca nu este suficient curent in baterie, poate sa nu dea nici un semn. Iar cand ai o baterie defecta instalata, si iei curent de la alta masina sau o impingi, acea baterie "fura" curentul.
Daca nu e bateria, incearca sa masori cu un aparat de masura, daca ajunge curent la demaror (cineva da de cheie, iar altul masoara). Ar putea fi carbunii, sau niste contacte oxidate.
Verifica si sigurantele, scoate-le pe rand. Ideal ar fi sa ai si un spray de contacte, sa dai cu el peste tot pe unde umbli.

| relian a răspuns:

In primul rind bateria ta este moarta definitiv, degeaba iei tu curent de la alta baterie.Deci iti trebuie o baterie nou. Dupa daca nu porneste cum spui verifica electromotorul, s-ar putea ca sa fie condensat, adica stind acolo atita timp condenseaza si prinde rugina la contactele alea in interior.Verifica sa vezi daca atunci cind dai la cheie vine curent la electromotor. Daca vine atunci ala este de vina.Motorul nu are cum se duce ca nu are ce. Pina la motor ai alte piese,adica cele care porneste acel motor.Din ce spui tu ca nu fac absolut nimic mai mult ca sigur electromotorul este. Daca ar fi de la benzina cum sugereaza un ia pe aici, motorul ar tebui sa fie invirtit, deci sa faca ceva, doar ca nu va porni ca are rugina sau sint infundate injectoarele de la rugina, ceea ce nu prea are cum.Benzina nu are rugina, eventual are apa, dar daca ai mers deja cu ea nu vad.Deci daca nu face nici tic cum spui verifica electromotorul. Pune o baterie pe masina sau ia curent de la alta baterie, dar verifica daca ai curent si dai la cheia dar o singura data, cum se spune sa pui contactul.Cineva sa stea afara cu capota ridicata si sa asculte acolo la motor, pe motor daca se aude ceva clicait.cind pui contactul la o masina pompa de benzina care este electrica intra in functiune si baga benzina catre injectoare si se aude un clicait, dar trebuie sa fii afara cu capota ridicata. Daca se aude atunci e bine, starterul e de vina sau cum ii zice electromotorul.Ala trebuie sa vezi pe unde este, sa te bagi sub masina cu un aparat de masura, cineva sa stea sa dea la cheie si ala de sub masina sa vada la borne daca vine curent. Daca vine ala e scoti afara electromoturl sil repari il cureti vezi tu.Bafta

| OldSoul a răspuns:

In primul rand incearca sa o pornesti si sa mergi cu o alta baterie.
O alta posibilitate e sal fii lasat in acel timp cu foarte putin combustibilul in rezervor si in acel timp sa fii tras impuritatile din rezervor si sa strice alimentarea.
Oricum cel mai bine ai consulta un mecanic.

| jagbetinte explică (pentru OldSoul):

Pai din cate stiu eum daca nu are combustibil, masina tot tinde sa porneasca, in timp ce asta, nici macar 1 mic sunet nu mai scoate. Mersi de raspuns oricum.

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Clicaie cand invarti de cheie?
Daca da, este electromotorul.
Impinsa sau trasa merge pornita?

| jagbetinte explică (pentru RazvanFlorea1993):

Nu clicaie nimic, si impinsa nu porneste, nici trasa.