| andyydna a întrebat:

Am si eu cateva intrebari.
Vreau sa imi cumpar un motor, si pe urma sa iau carnetul, pot inmatricula acel motor pe numele meu inainte de a avea carnet?
Motorul il cumpar second-hand, daca nu a mai fost inmatriculat niciodata pana acum, il inmatriculez ca si cum as lua un motor nou, chiar daca este din 1998?
Daca mai e inmatriculat motorul la momentul achizitionarii, cum se procedeaza?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| jon987654321 a răspuns:

Da il poti inmatricula pe numele tau, il inmatriculezi ca orice motor, Verifici actele sa fie in regula (seria sa corespunda, RCA, ITP valabil, date propritar, chei). Redactare contract vanzare-cumparare: 15 lei
RAR – 550 lei
Asigurare – 136 lei
Completarea fișa de inmatriculare, copii documente – 30 lei
Taxe și impozite – 60 lei
CEC – 37 lei
Traduceri acte – 50 lei
Legalizarea actelor traduse – 60 lei
Plăcuța de înmatriculare – 17 le
Taxa Certificat de inmatriculare CEC: 37 lei
Taxa numar preferential: 62 lei
Asigurare moto 6 luni: 230 lei
Daca e inmatriculat pe numele lui, il schimbi pe numele tau.

| andyydna explică (pentru jon987654321):

Multumesc frumos!

1 răspuns: