| Adex12k a întrebat:

Am si eu cateva nelamuriri legate de sensurile giratorii, cu prioritatea mai exact (sensul fiind unul cu 2 benzi):

1. Daca sunt pe banda a 2-a si vreau sa merg inainte sau sa fac stanga in sensul giratoriu, cui trebuie sa acord prioritate mai exact? Caror masini de pe care benzi?

2. Daca sunt pe banda 1 si vreau sa merg inainte, cui acord prioritate?

3. Daca fac pur si simplu dreapta de pe banda 1, cui acord prioritate? Doar celor care sunt in sens pe banda 1?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai prioritate cand esti pe banda 2 in sensul giratoriu, in sensul ca cel de pa banda 1 nu are voie sa iti taie calea. Dar nici tu pe a lui.
Sensul giratoriu nu este o intersectie de drumuri fara prioritate ca sa se dea prioritate de dreapta.
Daca tu vrei sa iesi la prima iesire si esti pe banda2, iar celalalt este pe banda 1 si vrea sa iasa la a doua iesire, si se intampla un accident, sunteti amandoi vinovati:
-tu pentru ca i-ai taiat calea
-el pentru ca n-a circulat pe banda 2 -adica cat mai aproape de sens dupa cum spune legea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In sensul giratoriu acorzi prioritate tuturor celor care vin din stanga si cu care te intersectezi.

| AnastasiaK a răspuns:

La sensul giratoriu nu prea intalnesti notiunile "mergi inainte", "faci stanga", "faci dreapta", ci "intri in sensul giratoriu si il parasesti la a...-a iesire". Intrarea se face (dupa ce semnalizezi, ofc) acordand prioritate celor care circula deja in acel sens giratoriu. Dupa ce ai intrat, cat timp nu schimbi banda, ai prioritate. Daca vrei sa schimbi banda (lucru care se intampla automat daca esti pe banda 2 si vrei sa iesi din sensul giratoriu) acorzi prioritate celor care circula pe banda pe care vrei sa te muti.

| CerCopiTec a răspuns (pentru AnastasiaK):

Poti sa i dai funda lui anastasiak, raspuns mai clar si mai potrivit nu exista