| Ionut_Anton_1993 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.

Am avut un accident cu masina pentru neacordare de prioritate in sensu giratoriu si am intrat intr-o masina, doar pagube materiale si fara victime. A venit politia si am mers la sectie, am dat declariati cu ceea ce s-a intamplat si... dupa aceea am primit o amenda si suspendarea permisului pentru. 60 zile, si mi s-a spus ca dupa 15 zile sa ma duc sa dau o examinare.

Intrebarea mea este pot sa-mi recuperez permisu de conducere cu 30 de zile mai repede? Daca da, cum, si ce trebuie sa fac.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate recupera dupa 30 de zile, daca platesti amenda, reusesti la examinare si indeplinesti toate conditiile prevazute de OUG 195/ 2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;
  c) în ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsura;
  d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplică sancţiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
  (2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea  perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
  b) a cumulat, din nou, cel puţin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
  c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenţa alcoolului;
  d) sancţiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a  neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborate ori în curs de coborare sau când semnalele cu lumini rosii şi/sau sonore sunt în functiune."

| Ionut_Anton_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, dar intrebarea mea este cand ma duc sa dau examenu ala dupa ce mi-a expirat dovada se ea in considerare acel examen sau mai dau inca 1?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut_Anton_1993):

Trebuie sa dai doar o singura data acel examen si sa reusesti la el.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa dai reexaminarea aia cu 13/15 daca indeplinesti toate conditiile

| Ionut_Anton_1993 explică (pentru suntserios):

Mi s-a spus ca trebuie sa dau un examen, in caz ca nu ma prezint sau nu il iau mi se mai pune inca 30 zile. Bun daca il iau trebuie sa mai dau un alt test ca sa mai reduc din suspendare sau se ia in considerare acest test?

| suntserios a răspuns (pentru Ionut_Anton_1993):

Exista un singur exmane, daca il iei iti scade pedeapsa daca nu o prelungeste cu 30 zile