| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare, am cumpărat o mașina la mana a doua dintr un alt oras, am făcut contractul de vânzare cumpărare, am primit toate actele mașinii însă am inteles ca trebuia sa scrie vânzătorul in talon cum ca înstrăinează mașina către sau habar nu am, am auzit de la cineva, însă eu cu tipul respectiv n-am procedat asa, scrie undeva in contract ca subsemnatul x înstrăinează mașina către y și semnătura amândurora. Voiam sa știu dacă e musai sa scrie acel lucru sau pot înmatricula mașina doar având contractul, actele si fiscalul care urmează sa l trimită el.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiscalul trebuia sa ti-l dea tie in mana...ca ala este cel mai important act. Daca nu ti-l da, nu poti inscrie masina.
El nu instraineaza masina, ci o vinde si va trebuii sa o radieze, iar tu sa o inscrii pe numele tau, dar fara fiscal nu vei putea.
Se pare ca propietarul are datorii mari la fisc si nu le-a platit, de aceea nu a putut obtine fiscal inainte sa vanda masina si daca nu vrea sa mearga sa-si plateasca datoriile, nu poate obtine certificat fiscal, iar tu nu poti sa inregistrezi masina si sa o folosesti.

| saftaiiustin a răspuns (pentru Violleta2022):

Felicitari, ai raspsuns corect la o intrebare, chiar nu ma asteptam dupa cate aberatii am vazut ca ai scos pana acum

| mihai69 a răspuns:

Nu are (ca de obicei) nicio legătură ce spune Jaffmina cu ce ai întrebat tu.
Da, acum e necesar să existe acea mențiune pe ultima pagină a certificatului de înmatriculare. Dar nu te oprește nimeni să o scrii chiar tu și să imiți semnătura vânzătorului. Știu, e cam fals, dar în fapt nu interesează pe nimeni cine a scris acolo...

| saftaiiustin a răspuns (pentru mihai69):

Corect si ma bucur ca esti de aceeasi parere in legatura cu Jaffmina ❤️ Intr-adevar, n are legatura dar e pe subiect, ca si de fiscal ai nevoie.

Cand am vrut sa scot numerele pentru masina mea, pe langa astea a fost nevoie si de asigurare pe numele actualului proprietar, ceea ce nu stiam si am fugit repede sa fac una.

Si cum spuneai tu, semnatura fostului proprietar era inexistenta si insusi politistul m-a trimis dupa coltul ghiseului sa semnez eu.

| Adrian5575 a răspuns:

Poti sa scrii si tu acum si sa semnezi. Important este sa fie completat atunci cand ajungi cu dosarul la DRPCIV.