| Colcear_Cristy_1997 a întrebat:

Am și eu o întrebare : am un bmw e46 320d modelul facelift cu cutie automata. Am cumparat-o de puțin timp și la început după ce se incalzea și o opream nu mai pornea. Am mers cu ea pe autostrada și aveam în jur la 170-180km/H și dintr-o data nu mai trăgea și a murit motorul. După ce s-a răcit, a pornit dar nu mai stătea în relanti și nu se tura mai mult de 2000 de turații plus ca scotea fum gri. Mă poate ajuta cineva cine știe ce s-a stricat? Menționez ca o bujie e rupta în motor dar așa am cumparat-o și a funcționat Bine și fără acea bujie

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

170-180 km/ora? Pe ce autostrada ai sofat-o?
Ca limita de viteza este 120 prin tara.
Cum poti rula cu o asemenea viteza, cand mai stii ca ai o bujie sparta? Ma si mir ca mai esti sanatos dupa cursa aia pe autostrada.
Du masina in service!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E destul de sigur ca s-a dus pompa de injectie. E foarte slaba la motoarele 2.0d si 2.5d, iar un prim simptom este pornirea foarte grea la cald, apoi fumul.
Cauta o pompa de injectie in dezmembrari, sau noua... Costa undeva peste 700euro una noua, si nu e originala.

| Colcear_Cristy_1997 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cine-Vă mi-a spus ce sunt injectoarele. Am schimbat injector ul și nu pornea deloc. După am pus iar injector ul vechi și a pornit dar la relanti sta subturata și tot asa nu se treaza mai mult de 2000 de turații și dacă o bag în drive moare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Colcear_Cristy_1997):

Eu zic 80% pompa.
Cand se defecteaza injectoarele de la injectie rotativa, nu da cu fum, si porneste mai bine la cald decat la rece.
Si cum am mai spus, pompa de injectie pe 2.0 si 2.5 e foarte proasta, si se comporta exact cum spui tu.

| relian a răspuns (pentru Colcear_Cristy_1997):

Duo pe un pod peste o apa si dai drumu acolo laughing asa ai rezolvat multe probleme.Auzi si pe Katyescu zice cum dea i putut tu sa mergi cu bujie rupta laughing de parca are vreo legatura glow plug cu prefectura, spune-i ca motoru tau este diesel, iar bujie asa ii zic tu, de fapt are alt nume si face altceva decat face o bujie laughing

| Colcear_Cristy_1997 explică (pentru relian):

Mai bine te duc pe tine pe pod și Îți dau drumul. As face un bine societății?

| relian a răspuns (pentru Colcear_Cristy_1997):

Arunc-o in Dunnare, cauta un pod inalt si dai bice laughing scapa tara de o rabla, o raie un junghi, nu iti mai bati capu cu ea, deci scapi si de stres, scapi de toate laughing