| Uluceanu_Iulian_1989 a întrebat:

Salut am și eu o întrebare. Astăzi am cumpărat și eu un Audi A4 131 cp și nu depășește de 120 km pe ora. Oare de ce

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil a intrat in limp mode.
La 'grozavele' astea de 1.9 TDI, pe care toti burlacii le lauda, se infunda extrem de repede tot ce inseamna furtunase, de la EGR la turbina. Si are 1.000.000 de cacaturi inutile acolo. Nu e nicidecum un motor fiabil, iese din parametri imediat ce pleci din service.
Revenind la subiect, de obicei sunt bulite actuatoarele, cand intra in protectie pe la 110-140 km/h.
Daca dupa ce atingi viteza aia, se limiteaza brusc si abia mai merge cu 80-100km/h cu pedala calcata "blana", inseamna ca am dreptate.
Incepe plimbatul prin service. Succes!
Eu am un gunoi de Passat 1.9 TDI (fix aceeasi mecanica cu A4 model '95-2002), si l-am lasat sa zaca, la cate probleme mi-a facut.
E mai masina Loganul, decat astea.