| SSebastiann a întrebat:

Salut, am si eu o motocoasa, trimmer Lux Tools de 1, 6 Cp și mi s-a întâmplat ceva la ea de nu imi pot explica. Am lucrat cu ea în mod normal sI am oprito, când am venit la ea a doua zii, am încercat sa o pornesc și a aruncat benzina pe la esapament și admisie, am tot încercat sa tragă de ata dar parcă freca ceva. Am tras pana nu a mai ieșit nimic și după un final am reușit sa o pornesc și a mers. Se tura mergea normal, menționez ca nu am mai lucrat cu ea sa o încălzesc. Din ce cauza s-a întâmplat ăsta?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa intimplat de buna ce este, dupa firma mi se pare unknown, deci la ce vrei sa te astepti.Benzina a aruncat probabil ca a intrat ceva mai multa in cilindru, tu tot trageai la sfoara faceai compresie si o arunca afara, adica nu ardea, nu se aprindea din motiv stiu si eu bujie ca nu da scanteie si chestii de genul asta.Deci se poate sa fi fost bujia umeda si nu se aprindea benzina. Daca da pe la admisie ar trebuie sa cureti filtru ala ca o fi murdar rau, filtru ala burete ce este acolo la carburator, ca de ala este imbacsit umed plin de murdarie normal ca nu porneste ca nu-ti intra aer in carburator.

| SSebastiann explică (pentru relian):

Buretele l-am scos. Era curat. dar de la prima sfoara am observat ca e plin carterul de benzina, tot am tras pana s-a golit și la un moment dat a pornit. Dar întrebarea mea e ca din ce cauza s-a întâmplat sa se umple. carburatorul a fost curățat recent.

| relian a răspuns (pentru SSebastiann):

In afara de carburator benzina n-are pe unde intra, deci pe acolo intra, asta e clar, poate o fi fisurat oricum probleme acolo e.