| Andrei2776 a întrebat:

Salut,
Am si eu o nelamurire legata de sensul giratoriu. Stiu ca in legislatie este o regula care spune ca vehiculele aflate in sens au prioritate fata de cele care vor sa intre in sens. Ce ma nelamureste pe mine este ca multi soferi imi spun ca se acorda prioritate de stanga. Cum se procedeaza corect?
Spre exemplu daca vine cineva din stanga mea si nu am intrat nici eu nici el in sens, trebuie sa-i dau prioritate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Prioritate de stanga" e mai explicit decat "cine e in sens are prioritate".
Ii dai prioritate celui ce intra in sens din stanga ta.
Eu ma mai bag 'golaneste' cand cineva intra in sens din stanga mea incet sau pleaca simultan, fara sa ii fac sa incetineasca, si tot ma claxoneaza, ofticatii rolling eyes
Le e frica sa intre in sens, daca imi vad mie coada.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu. Tu intri si iti faci treaba, primul intrat primul servit. Cine se apropie asteapta pana cand prinde un loc sa intre. Parca e soarecele si pisica cu giratoriile astea, unele ar trebui semaforizate la cat trafic este in anumite zone.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai aia care sunt in sens vin din stanga ta, deci dai prioritate celor din sens sau dai prioritate de stanga e acelasi lucru

| sierra1 a răspuns:

întrebarea ta:
"daca vine cineva din stanga mea si nu am intrat nici eu nici el in sens, trebuie sa-i dau prioritate"

răspunsul tău:
"vehiculele aflate in sens au prioritate fata de cele care vor sa intre"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prioritate de stânga = vehiculele care sunt intrare în giratoriu au prioritate față de cele care nu au intrat.