| Yuly_Iulian_1994 a întrebat:

am si eu o problema cu masina e golf 3 1.6 benzina...ieri s-a rupt cureaua de transmisie, azi am cumparat alta si am pus-o, faza e ca servodirectia nu mai functioneaza deloc ce as putea face? ati patit asa ceva sa aiba o problema pompa servo sau caseta de directie.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Iti trebuie alta pompa de directie.Nu stiu ce se intimpla exact sau de ce dar se intimpla exact ce ai spus tu.Am patit-o si eu si multi altii.Pur si simplu au umblat la masina sa faca cu totul altceva, au dat cureaua de care spui jos, au umblat la mai stiu eu ce altceva, numai la directie nu si cind s-a pus cureaua pompa face ca trenul, ori cum e la tine cum spui nu mai pompeaza.Deci din ce eu am facut si altii cu care am discutat asta au facut au schimbat pompa si totul a fost bine dupa. Unia spun sa faci flash la sistemul de directie si asa mai departe adica sa cureti, sa circuli lichid prin sistem si dupa merge.Ei n-a mers nici la mine nici la cei cu care am vorbit pina nu am schimbat pompa.Caseta de directie n-are nici o treaba daca nu ai umblat la ea inainte si mergea.Si eu am spus co fi aia dar de unde n-a fost caseta.Si caseta are cel putin la mine ceva fire electrice, un releu sau ceva de genul asta care controleaza presiunea la viteze mari ale masinii, sau ce-o fi aia.Dar sigur nu este de acolo daca este cum ai povestit.La pompa de directie eu am desfacut-o si nu vad, nu stiu ce s-ar putea defecta.Singura chestie ce cred eu ar fi acolo unde intra si ies tevile in pompa, chestia aia e un fel de valva, are inauntru un ax prelucrat, ma rog ceva ca la hidraulic care miscindu-se muta directia fluidului intro parte sau alta.Dar nu stiu.La mine chestia aia se demonteaza si ma gindeam s-o schimb doar pe aia, dar apoi daca tot luasem alta pompa am pus-o pe aia si acum merge.Nu am o explicatie logica si mie mi se pare total aiurea sa dai doar cureaua jos, pur si simplu nu atingi pompa, nu atingi nimic din sistemul de directie si cind pui o alta curea sau tot pe aia sa nu-ti mai mearga.Bafta oricum dar decit sa pierzi timp, sa intrebi mai stiu eu pe unu altu, sa si faci ce zic unia sa faci pierzi timp si poate si ceva bani, asa ca pune alta pompa.Parerea mea. Daca e cineva care iti poate rezolva pompa ceo ai e f bine dar spune-i inainte ca de nu rezolva nu-i dai nimic.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica uleiul de servo daca este la nivel, si poate ai pompa de servo dusa.
Poate s-a gripat si ti-a rupt cureaua.

| Yuly_Iulian_1994 explică (pentru anonim_4396):

Ulei am in pompa servo...si nu are nici o problema cureaua care am pus-o invarte fulia de la pompa...ma gandesc sa nu se fi infundat vreun furtun, care duce la caseta de directie, inainte de a se rupe cureaua mergea fara nici o problema, cureaua s-a rupt din cauza rolei care te ajuta sa o intinzi, eu m-am gandit la un furtun care duce dar e posibil sa fie si pompa.