| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Am si eu o problema cu un golf 4. Am un harsait pe dreapta spate la roata. Face si in mers si la frânare. Am schimbat placutele in urma cu 3 luni. De atunci a aparut problema. Si a inceput sa faca din ce in ce mai rau. Sa fie discurile in sine sau sa ramana etrierul blocat si sa ramana placutele pe disc, sa nu mai isi revina pistonul? De tras trage nu merge înfranata. Si daca stiti vreunul la un service cam cat ar costa manopera schimbului de discuri pe spate? Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Discurile pe spate stiu ca pe la reprezentante costa in jur de 100-120 de lei de parte, deci 200-240 de lei ar fi ambele discuri, la alte garaje multimarca ar trebui sa fie in jur de 150-160 de lei dupa presupunerea mea intuitiva.
Mai intai fa verificarile de rigoare la service sa reiasa de unde este cauza si ce anume trebuie schimbat.
Fii atent ca sunt palcute care nu se imprecheaza cu anumite tipuri de discuri si le strica pe acestea, adica ori placutele sunt prea tari pentru discurile respective etc
Stiu de aceasta imperechere si nu este o vrajeala.
Inainte sa schimbi placutele trebuiau sa fie verificate si discurile.
Daca ajungi sa schimbi discurile alege sa le schimbi la un service autorizat si sa o faca corect, daca nu se respecta pasii corecti discurile se pot ovaliza in viitorul apropiat (da ovalizarea nu se produce doar cand iei o balta cu discurile incinse sau cand dai pe discurile incinse cu jet de apa), am patit-o si eu candva, atunci cand fiindca nu a curatat salahorul (caci nu-l pot numi mecanic pe unul care greseste elementar) butucii, discurile s-au ovalizat la scurt timp.

ps: prin butuc m-am referit la zona de contact cu discul de frana, cea pe care vine montat discul propriu-zis.

| SoulReaver a răspuns:

Poate fi si rulmentul de pe spate. Ridica roata si incearca sa vezi daca nu are joc.