| NashulNemesis a întrebat:

Am și eu o problema la ambreiaj, când ridic pedala se aude un scârțâit și agață fix la cuplare. Care ar fi problema, cum se poate remedia? Masina în cauza este un golf 5 1.9 bls cod motor.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Problema este de la placa de presiune si se rezolva cu inlocuirea kitului de ambreiaj intreg pentru ca altfel nici nu are rost la cat este manopera. Acesta este un semn in curand se va intensifica, merge sa bagi in toate treptele normal, nu agata cand vrei sa bagi treapta 1, 2,3?
Kitul de ambreiaj este format din ambreiaj+placa de presiune+rulment presiune (nu luam in calcul volantul aici!).
Desigur este bine a se verifica si volantul... daca este pe duca pretul acestuia depaseste kitul ambreiajului de vreo 2 ori!
Ambreiajul patineaza? verifica si lichidul de servodirectie daca este in parametri!

| NashulNemesis explică (pentru Simpatic):

Nu agață nu face nimic, decât se aude scârțâitul acela, nu am probleme la introducerea in treptele de viteza, problema e putin la plecarea de pe loc doarece se aude si se simte puțin ciudat, dar pleaca fără probleme

| Simpatic a răspuns (pentru NashulNemesis):

Atunci mai lasa-l pana incepe sa patinezewinking
Cum spuneam verifica lichidul de servo daca este in cote normale! Daca nu este nu completa ci mergi la service si inlocuieste-l complet... poate dispare scartaitul acela asa.