| emoboy a întrebat:

Salut am si eu o problema la o corsa diesel.Cand pornesc masina scoate putin fum albastru,pana aici toate bune si frumoase(motorul merge regulat.etc) dupa 15-20 de secunde incepe sa scoata fum albastrui si motorul incepe sa mearga neregulat(da rateuri,penduleaza usor turatia motorului),dar dupa 3minute dupa ce se incalzeste motorul merge perfect si nu mai scoate fum nici turat la maxim(si motorul nu are segmenti uzati ca nu da gase in baia de ulei)app uleiul a fost schimbat cu cel recomandat. De ce face asa?E ceva normal?Funda

Răspuns Câştigător
| shaban a răspuns:

Segmenti uzati, garnituri, semeringuri uzate la supape, ghidajele de la supape uzate, si/sau motor uzat si uleiul este aspirat prin valva PCV. este inselator, trbe schimbate ghidajele la supape semeringuri, si garnituri, funda!

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Mananca uilei. e gata motorul

dieselul oricum e foarte greu de echilibrat, orice ai face tot simti vibratiile motorului in volan si pedale.
Orice s-ar zice, motoarele adevarate sunt cele pe benzina, chiar si daca consuma mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| DAVID_6313 a răspuns:

Doar cand este frig face asa, si cu motorul rece. Dupa cateva minute nu mai scoate fum si merge excelent.
Este normal.