| Popescu_Adriana_1993 a întrebat:

Am si eu o problema si as vrea un sfat de la voi.

Am facut greseala de incepator de a cumpara o masina de la samsari. Dupa ce am dus-o la RAR, unde am primit aviz pozitiv pentru inmatriculare, am declarat masina la fisc si la primarie, dar nu am putut sa o inmatriculez. Aparent masina a fost inmatriculata provizoriu de o alta persoana, iar mie mi-a fost vanduta la 2 zile dupa ce au expirat numerele rosii. Problema este ca in actul de vanzare cumparare este o alta persoana si nu stiu cum as putea sa procedez. Numerele cu care a venit sunt de Germania, insa nu stiu cum as putea sa dau de vanzatorul initial sau de cel care i-a pus numere rosii ca sa rezolv.

Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Samsar e neseriozitate, asa e cand dai in disperare dupa o masina ieftina. Solutia e sa dai de acelasi samsar care ti.a vandut masina sa iti faciliteze date aditionale altfel o poti arunca la remat

| OldSoul a răspuns:

Treaba nu e ca el este samsar, treaba e ca tu nu ai stiut sa verifici acele acte si de aici si problema.

In cazul de fata, fara sa dai de cel ce a scos numerele, nu ai ce face, poate doar sa o inmatriculezi pe Bulgaria.
Recomandarea mea e sa vorbesti cu samsarul sa-ti furnizeze documentele necesare pentru a putea finaliza inmatricularea.
O alta varianta ar fi sa incerci sa condactezi singur fostul proprietar, astfel incat sa faci rost de la el de contractul necesar.
Poti face asta verificand actele pe care le ai la dispozitie, sau, eventual deplasandu-te pana la serviciul de inmatriculari si cerandu-le sa-ti ofere informatii despre persoana pe care a fost inmatriculat autoturismul.