| Mihai200009 a întrebat:

Salut, am si eu o problema. Vreau sa-mi cumpar o masina din Italia si am aflat ca masina are sechestru. As vrea sa stiu si eu cum scap de sechestru sau daca se poate face ceva

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca are pus sechestru, inseamna ca proprietarul are datorie neachitata fata de cineva.
In acest caz ai nevoie de acordul notarial a creditorului (care a pus sechestrul), fiindca o parte din pretul de cumparare va ramane lui.
Din actele de sechestru se poate afla persoana creditorului si trebuie sa iei legatura atat cu el, cat si cu proprietarul debitor.
La sfarsitul tranzactiei doar creditorul poate anula sechestrul (sa nu mearga mai departe pe tine).

| Mihai200009 explică (pentru Bula):

Si merita sa o cumpar?

| Bula a răspuns (pentru Mihai200009):

Pana ce nu ai clarificat sechestrul, nu poti sti.
De obicei, lucrurile aflate sub sechestru se vand la pret mai bun decat normalul.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tio retine la vama cand vrei sa intri in tara, neplatita la rate sau furata astea sant problemele ei

| darrio2007 a răspuns:

Nu o cumpara.

| Lukasssz a răspuns:

Cel mai bine renunta la ea, poate e furata, poti sa stii?

| Vântulalb a răspuns:

Daca are sechestru, renunta la ea. Cauta alta.