| catalin908070 a întrebat:

Salut,am si eu un moped curier si as vrea sa schimb ambreiajul sa il fac manual(la mana) pot face aceasta modificare? daca da imi puteti arata de unde sa imi cumpar piesele necesare

2) din ce cauza nu imi porneste motorul la buton? cateodata porneste cateodata nu porneste ce sa fac?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Nu poți.
2. Cum „nu pornește"? ce face și ce NU face?

| catalin908070 explică (pentru mihai69):

Adica cand apas butonu de pornire nu porneste parca ar invarte motoru in gol..si cateodata porneste...ce sa fac?

| mihai69 a răspuns (pentru catalin908070):

Trebuie să demontezi și să verifici bendix-ul. Fie nu cuplează pe coroană, fie chiar nu face contact. De asemeni, cărbunii de la electromotor.

| catalin908070 explică (pentru mihai69):

Toate astea sunt bune, pistonul se misca in motor dar nu porneste

| mihai69 a răspuns (pentru catalin908070):

Bujia dă scânteie când ții demarorul cuplat? (poți verifica scoțând-o din cilindru și cuplând pentru scurt timp demarorul în timp ce o ții lipită de chiulasă pentru contact electric la masă). Benzină în cilindru intră?

| ombladon a răspuns (pentru mihai69):

Daca da atunci cand da la pedala, sigur da si cand porneste la automat...

| mihai69 a răspuns (pentru ombladon):

Pedala nu consumă curent! cu demarorul, a altceva.

| ombladon a răspuns (pentru mihai69):

Se vede ca te pricepi, nu gluma.Curentul pentru CDI vine direct din magnetou, nu are treaba cu bateria, deci ori da scanteia si la automat si la pedala, ori nu da deloc.