| danidni a întrebat:

Salut! Am si eu un passat b6 2006 si vad ca nu imi mai porneste de cateva zile. Initial am considerat ca e de vina bateria si am încărcat-o, a pornit masina de cateva ori si dupa iar nu mai mergea. Am adus pe cineva sa vedem daca putem sa o pornim prin metoda aceea cu clestii pe baterie si a mers. Am turat masina ca sa se încarce bateria bine si degeaba ca a mai pornit o data, am iesit cu ea pe strada, am oprit-o ca m-am dat jos din ea si cand sa o pornesc iar nu mai mergea. Iar am chemat pe cineva sa ma ajute sa repornesc masina si pana am ajuns acasă nu ii mai mergea nici directia masinii si cam într-un minut mi-a si murit motorul. Am observat ca in bord era aprins un martor de forma unei baterii si am citit in cartea mașinii ca e de la alternator. De acolo sa fie de vina masina? Se poate repara alternatorul sau trebuie cumparat? Si cam cat costa unul? DAU FUNDIȚA!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar din start. Alternatorul nu incarca. Bateria de cand o ai?

| danidni explică (pentru darrio2007):

Pai eu am cumparat masina de doua luni, dar bateria a fost noua la masina, tocmai ii luase fostul proprietar, a mai tinut-o si el o luna

| darrio2007 a răspuns (pentru danidni):

Mergi la service sa-i faca o verificare, mai ales pe partea electrica.

| danidni explică (pentru darrio2007):

Si cam cat costa o verificare la service? Si cum sa fac cu masina daca nu pot sa o pornesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru danidni):

Nu stiu. Preturile difera. Poti chema un electrician auto acasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru danidni):

Incarci bateria macar sa o poti pornii si o duci la cel mai apropiat servis doar nu crezi ca vin ei acasa

| sierra1 a răspuns:

Măsoară tensiunea bateriei la incărcare din mers, ăla e diagnosticul clar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O duci in servis dar mai bine cumperi si o baterie nouă

| Frank51 a răspuns:

Se poate și recondiționa alternatorul, costul este la jumătate minim.

| Țoglă a răspuns:

Alternatorul e baiul, mergi la un service să ți-l testeze. Costul trebuie să fie vreo 500lei.

| badpanda a răspuns:

Alternatorul se repara, se cumpara altul nou sau unul sh.
De obicei se duc carbunii dupa 500.000 km la cele diesel si 300.000 la benzinare.
Carbunii nu se inlocuiesc separat doar cu releu de incarcare cost de la 120 lei in sus in functie de producator.
Recomand reparatia, dureaza 20 -30 min min dar stii macar ca ai carbuni noi.