| Bybanu a întrebat:

Salut,

Am si eu un scuter Piaggio Zip si am o problema cu pornirea la automat. Am avut pe scuter de cand l-am cumparat o baterie praf, am imprumutat una de la cineva sa o pot porni ca tot omul la automat dar mi-a cerut-o inapoi. Pana la urma, ieri am cumparat o baterie ca ma saturasem sa tot o pornesc la pedala, facuse si figuri intr-un timp din cauza ca intrase mizerie in carburator prin filtru (burete stricat). Am pus bateria pe scuter si am dat sa pornesc. De invartit se invarte bendixul sau cum se numeste, adica da sa porneasca dar nu vrea sa o i-a.

Am curatat carburatorul tot, supape, jiglere, filtrul si face la fel!
Am bujie cu 4 craci de aia, am curatat-o calumea, am verificat daca da scanteie la automat si da prea bine!

Butonul e bun, cheia e a lui originala, benzina/ulei are full dar nu inteleg de ce nu porneste. Prima data cand am imprumutat bateria a mers, acum numai vrea. Am si pus-o pe redresor dar nimic.

Ce poate avea?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cu placere!

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pot fi cauze multiple dar problema este daca da scanteie la timp nu doar daca da scanteie pentru ca poate da scanteie si sa nu faca nici o aprindere sa dea scanteia la o secunda dupa sau ma rog e mult o secunda am dat un exemplu... nu cred ca iti va putea spune cineva cu exactitate ce are fara sa vada doar din ce povestesti pe un forum!

| Bybanu explică (pentru FurtunaDiesel):

Da scanteie continua. si da, ai dreptate, nu va spune nimeni cu exactitate, dar poate va spune unde poate fi dereglat ceva, iar eu voi verifica daca e de acolo sau nu. multumesc mult pentru raspuns

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Bybanu):

Electromotorul, contacte imperfecte in circuitul baterie-releu pornire-demaror, starterul, poate fi si bobina la un moment dat dar mai greu de crezut si cam astea sunt toate problemele posibile!

| Bybanu explică (pentru FurtunaDiesel):

Mersi mult! o sa le verific

| Moldovan_Vasile_1991 a răspuns (pentru Bybanu):

Verifica vb

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Bybanu):

Cu placere!

| Moldovan_Vasile_1991 a răspuns:

Este prea mare aerul pe carburator de aia