| hiddenaccount a întrebat:

Salut, am spart baia de ulei și am mers cam 1km cu martorul rosu de presiune(ulei), credeți ca s-a defectat ceva la motor? Eu am oprit motorul de la cheie și nu am auzit niciun sunet ciudat sau diferit. Precizez ca după ce am parcat a mai curs ulei.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuia sa opresti pe loc cand s-a aprins lampa rosie. Cu noroc scapi bine

| darrio2007 a răspuns:

Se putea cala (bloca) motorul. Mergi la service cu masina. Tractată sau pe platforma.

| Frank51 a răspuns:

Se desface motorul si se verifica fiecare componenta, ax came pistoane biele cuzineti arbore cotit, supape, daca nu se observa o uzura foarte mare si motorul se poate invarti ai scapat.

| xerxes1 a răspuns:

Dupa ce schimbi baia si uleiul sa fii atent daca face zgomote noi.

| Panamax a răspuns:

Prin Slovenia mi s-a spart un furtun de la radiatorul de ulei, imi faceau astia cu farurile, dar m-am prins ca este ceva in neregula cand s-a aprins becul rosu lipsa presiune, am mai mers cam 5km pana am gasit o parcare si am chemat un mecanic.
A inlocuit furtunul a pus alt ulei si masina merge in continuare.

| army123 a răspuns:

Nu cred că momentan poate afecta, doar cauzează mizerie și dacă nu cureți uleiul poate se înfierbânta de la motor și se poate strica.