| Tea_Alexandru_1998 a întrebat:

Salut am un 316i, 1796cm am o problema, cand pornesc dupa 2 minute imi scade relantiul de la 1000 1200rpm imi scade la 700 800 rpm si in acelasi timp mi se aprinde si martorul ( lampa de ulei) dar dupa ce accelerez lampa nu mai sta aprinsa, in rest motoru trage tot dar are si un zgomot ciudat cand scad rpm ca un fel de tacanit. ma puteti ajuta cu niste sfaturi cei care au mai patit multumesc.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai o problema cu circuitul de ungere. Ar putea fi doar pompa, sau o supapa/valva ceva. Uita-te daca exista pierderi.
Ar putea fi si motorul foarte uzat, iar cand uleiul e cald si devine subtire, se pierde presiunea.
Mergi la un mecanic sa faca mai multe verificari.
Nu prea ar trebui sa circuli cu masina asa, ca nu se unge bine motorul, si ii poti cauza uzura prematura.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Da-i baia jos si vezi daca ai bucati de cuzineti inauntru.
Are cateva (zeci) de surubele si in 30 de min ai terminat.
Daca ai noroc sa nu fie ovalizat vibrochenul scapi cu cateva zeci le lei daca ai un prieten care se pricepe.
Cu siguranta ai un cuzinet praf.
Tot el face si zgomotul.