| c1ud3lw a întrebat:

Salut, am un 320d din 99, a treia zi de Craciun dimineata, am pus vreo 7, 5l de motorina de la cineva nu tocmai grozava, in rezervor mai aveam vreo 4l, de obicei nu fac din astea, dar am fost nevoit ca nu aveam peco in apropiere, in ziua aceea am facut in jur de 100 de km, am mers normal, seara am ajuns acasa pe la 21, 00 cu vreo 3/4l de motorina, am parcat-o in fata casei. A doua zi cand sa o pornesc nu a mai vrut sa o ia, in noaptea respectiva au fost in jur de -14 grade, am pus motorina peste cea veche vreo 7 litri din peco euro 98 sau super euro 98, din aia mai buna, tot nu, am dus-o la cineva in garaj la caldura erau vreo 18 grade + inauntru, am tinut-o vreo 12 ore sperand ca o fi inghetat motorina, tot nu, am tras-o cu alta masina, tot nu, am incercat cu alta baterie, tot nu vrea, elecromotoru invarte de il ia naiba, bujii schimbate recent de o luna, mentionez ca de vreo luna cand treceam de 120 km/h nu ma tragea, ba chiar incetinea, figura asta o facea din cand in cand, opream motoru si isi revenea, cum treceam de 120 iar facea, avea momente cand nu facea, dar de cele mai multe ori asta se intampla, cineva mi-a zis ca e de la turbo, ok, acum stau si ma intreb are legatura faptul ca nu mai trage dupa 120, cu faptul ca acum nu mai imi porneste?, sau sunt doua defecte diferite, nu imi porneste oare din cauza motorinei care am pus-o sau e o simpla coincidenta si m-a lasat altceva exact in fata casei peste noapte? va rog sa ma ajutati ca nu am idee. big grin

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina veche de 16 ani, intretinere ca vai de capul ei, i ai bagat motorina din aia, probabil jumatate apa ce te ai fi asteptat la -14 grade?

o duci frumos la un service si o sa vada un mecanic care e treaba

| c1ud3lw explică (pentru suntserios):

Cu mecanicii astia periculosi, care se invata pe masina ta meserie, imi dau seama ca trebuie sa schimb jumate de masina sa imi mearga.

| OldSoul a răspuns:

Pompa de motorina functioneaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3-4 litri de combustibil se pun in general la motorete.
Daca a tras aer din rezervor trebuie aerisita instalatia.