| Qbx a întrebat:

Am un Audi A4 B6, 1.9 tdi, 131 de cai. Cod motor AVF
An fabricatie 2003 luna a 6. a.
Trebuie sa schimb baia de ulei si in cea veche aveam o chestie din plastic ( nu senzorul)
Ce rol are si cum se numeste?
Si as putea gasi acea piesa la magazinele cu piese auto sau doar la pachet cu baia de ulei?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Se numeste antival.
Iar dupa nume, iti dai seama care e si rolul ei, respectiv, sa nu se formeze valuri in baia de ulei.
Fara ea, ar exista posibilitatea sa se formeze valuri, moment in care se poate intampla ca sorbul sa nu traga suficient ulei, iar de aici pot aparea alte probleme.
Si da, o poti gasi si separat la magazinele de piese auto.