| ViviC a întrebat:

Salut! Am un audi a4 bu 1.9 tdi din 2006 si am o broblema cu AC.ul. Daca sunt max 25 de grade baga cat de cat rece, dar daca trece de 25 grade nu mai baga. Am vazut ca pe conductele care trec de la motor spre cabina sunt amandoua inghetate si cea grosa si cea subtire. Au gheata pe ele. Nu ar trebui sa fie una calda si una rece? Si care este problema din cauza careia nu baga aer rece bine?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt 15 ani de la fabricarea mașinii și a componentelor sale.
Sincer, vreodată acestei mașini i s-a schimbat tot sistemul de climatizare? Dacă nu, gândiți-vă că și aerul condiționat casnic îl schimbi după un anumit timp. Dar, la o mașină care merge prin diverse condiții meteo, diverse drumuri etc.
Deci, poți cârpi, dar problema nu o vei rezolva.

| Gligore2000 a răspuns:

Nu trebuie sa fie una calda si alta inghetata.Trebuie sa existe o diferenta de temperatura intre ele, dar nu o poti sesiza la mana.
Pot fi de vina actuatorii care nu lasa sa treaca aerul rece mai departe.Ar trebui sa pui testerul