| sskrillex96 a întrebat:

Salut! Am un Audi a4 din 2002, motor 1.9 tdi. Si imi arata in bord de ecranul digital senzorul de la ulei. La inceput arata ca nivelul de ulei este scazut, dupa care s-a schimbat si arata "oil sensor". Ulei am proape de maxim pe joja si am inteles ca este stricat ori senzorul de nivel de ulei, ori senzorul de presiune de ulei, intrebarea este care dintre ele?

1 răspuns:
| tiranianuuu a răspuns:

Dacă ai uleiul la maxim, și ți se aprinde becul de ulei, este pompa de ulei, nu face presiune destulă, astfel sa distribuie uleiul în motor, nu ai niciun senzor stricat, după mine zic, sa fugi repede la un mecanic bun, și spune-i sa îți facă un test de presiune ulei, și după dacă totul este ok, schimbi senzorul de nivel, cel de presiune niciodată nu se va strica