| al3x_2379 a întrebat:

am un bmw 316i e36 si de cand am cumparat-o ma tin sa rezolv o treaba tipica romanilor! contactul meu a fost schimbat si la masina am 2 chei, una pentru pornit si una pentru inchiderea centralizata! toate buna numai ca intr-o zi m-am apucat sa desfac tot bordu pentru o curatenie generala si am dat de o cheie de BMW cu un buton in centru care era bagata intr-un inel de plastic prinsa cu banda izoliera, cred ca este un senzor ceva de la fostul contact! Cheia lipita cred ca este cea originala cu inchiderea centralizata si as vrea sa anulez cealalta cheie de inchidere centralizata + montarea unui buton pentru pornirea motorului si sa raman cu care e lipita sub bord si daca e cazu nu ma deranjeaza si cea care trebuie sa o bag in contact pentru a putea pune contact inainte de apasarea butonului! este posibil ce vreau eu?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu va inteleg la ce mai vreti masini daca aveti un salariu asa mic si multe probleme cu ele. Lasa inchiderea centralizata si foloseste cheia de contact pentru descuierea usilor prin portiera direct sa nu mergi cu 2 chei deodata.

| al3x_2379 explică (pentru mgtow):

Nu prea vorbesti in cunostinta de cauza! Pentru asta e facut siteul asta, sa-ti raspunda oameni care se pricep sau care au mai intalnit! Daniel1492 am inlocuit cheia originala de sub bord cu cea de rezerva care o foloseam pentru deschiderea usilor si merge perfect doar ca am luat o teapa! cheia originala are un buton pentru ati lumina noaptea unde bagi cheia laughing! nu are si alte butoane pentru usi!

| mgtow a răspuns (pentru al3x_2379):

Deaia zic mai sa nu te omori cu 2 poate pierzi una si din greseala e cea de contact ori cine stie ce se mai intampla, si graba laso ca nu e sfarsitu lumii mai bine sa ai cap decat sa fi in 2 parti si cu probleme dupa aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil dar te complici.
Asa am patit si eu.
Mi-am montat o telecomanda de 20 de euro cand mi-au cerut 270 de euro de la reprezentanta pentru o alta cheie.
Cheia originala am bagat-o in bord langa senzorul de la imobilizator.

| al3x_2379 explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca vreau sa folosesc cheia cu buton de sub bord
si sa renunt la cea pe care o folosesc acum, probabil fiind cea de rezerva!

| al3x_2379 explică (pentru al3x_2379):

E mai comod sa inchizi din telecomanda in graba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3x_2379):

Trebuie sa-ti faci un duplicat si costa cam mult daca vrei sa mearga si telecomanda originala.

| al3x_2379 explică (pentru anonim_4396):

Duplicat la ce?

| al3x_2379 explică (pentru al3x_2379):

Nu trebuie decat sa-mi scoata cheia de acolo si inelu ala cere cred ca ar fi un senzor sal puna la locul lui daca se poate!

| al3x_2379 explică (pentru al3x_2379):

Si sami traga niste fire sa pot porni si de la buton! maine o sa ma duc la un service sa vad cemi poate face...nu vad a fi mare lucru laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3x_2379):

Daca pierzi cheia originala ai incurcat-o.