| CristiB93 a întrebat:

Am un bmw 46 2004 motor de 2 0 diesel. Ieri dupa ce am turat-o un pic mai tare undeva la 3500 de rotatii sau chiar mai mult apoi imediat dupa s-a oprit motorul in mers apoi am bagat in viteza si a pornit iarasi si la scurt timp a inceput sa se auda un zgomot sau bataie ca un tacanit la motor,am lasat-o la relanti si iarasi s-a oprit motorul apoi a pornit iarasi si am mers usor asa si tot se auzea tacanitul acela. Bateria e foarte slaba, mai mult de o zi nu tine daca nu merg cu masina. Uleiul l-am verificat si era putin sub limita, dar nu mult. Ce credeti ca s-a intamplat in motor? Era ulei in motor prea putin si sa distrus ceva sau s-a defectat vreun injector in mers sau de la ce e zgomotul?

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Toti mecanicii stiu ca tacanitul e de la tacheti. Nu stiu ce legatura directa are asta cu opritul motorului, nu este in regula in schimb sa nu ai ulei la nivel! Poate nu ai mai schimbat uleiul de cand? de 10.000 de 20.000 de km? poate nu ai pus un ulei de calitate sau cu indice care trebuie si uleiul a fost papat, sau poate motorul e uzat si mananca ulei.
O masina buna diesel fara probleme poate fi dusa zilnic cu motorul incalzit la 4000 de RPM, asa cum benzina poate vedea zilnic 5-6k rotatii si sa nu se intample nimic, dar am precizat cu motorul cald, nu rece.
Pe de alta parte problema poate sa fie de la altceva.
Sunt atatea simptome asemantoare ca daca ne dam fiecare cu parerea si tot nu ajungem la absolut toate problemele.
Schimba bateria aceeas uzata, completeaza uleiul la nivelul maxim si apoi vezi daca face la fel mergi cu ea la service.

ps: daca tacanitul si bataia se dovedeste a fi doar de la tacheti si tachetii sunt hidraulici se recomanda scoaterea si curatarea lor, nicidecum inlocuirea lor cu alti noi, de ce? pentru ca ei capata in timp impuritati! ai grija si la distributie care stiu ca este pe lant, dar eu as verifica-o si pe aceasta!

| ancaval a răspuns (pentru Simpatic):

Se oprește motorul pentru că un piston nu lucrează cum trebuie.

| Simpatic a răspuns (pentru ancaval):

Poate ai dreptate nu zic nu, nu am zis decat cauza tacanitului.
Pe de alta parte multi dar foarte multi isi achizitioneaza masini vechi si considera ca nu bagi bani decat in combustibil, gresit, abia de acum incepi sa bagi bani intr-o masina. Este si motivul pentru care am ales o masina noua in detrimentul uneia rulate, dar si cand am avut o masina sh am considerat ca trebuie adusa la adevar si am inceput sa bag bani in ea, unii investesc mai mult altii mai putin, dar daca vrei ca masina sa functioneaza in parametri o tii din scurt si iata ca e o loterie, uneori o tii cu costuri mici alteori costurile devin mari, dupa caz si buzunar. Cine are buzunar de preot ar fi pacat sa nu bage bani mai ales intr-un lucru care iti foloseste, altfel lasat la cimitirul de masini si mers cu mijloacele de transport in comun caci este mai ieftin.

| ancaval a răspuns (pentru Simpatic):

Da. Corect. Trebuie să bagi bani în mașină.

Corect ar mai fi și dacă, CristiB93, ar merge cu ea direct la mecanic, FĂRĂ să caute rezolvare aici, că NU o să găsească. Mecanicul știe ce are de făcut, dar trebuie plătit.

| CristiB93 explică (pentru Simpatic):

Am incercat sa o pornesc, dar nu mai vrea deloc, invarte dar nu mai porneste.

| ancaval a răspuns:

Dacă ticăie ceva la motor în timp ce mergi, cred că e cam gata motorul, trebuie altul.

Nu mai circula cu ea, te poate lăsa pe drum, mergi la mecanic cât nu e așa grav și poate scapi cu o simplă piesă.

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

Am incercat azi sa o pornesc, nici macar nu mai porneste, se aude ca invarte, dar nu o ia deloc.

| ancaval a răspuns (pentru CristiB93):

Bateria are 100 de ani? Ți-a lăsat-o străbunicul, moștenire?

Cumpără alta. Dacă ai avut bani de BMW, apăi NU ai de-o baterie? Ce te faci când bubuie motorul? Doamne țucă-te!

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

Faza e ca ieri a pornit dupa ce i-am dat curent si de fiecare data a pornit daca i dadeam curent cu alta masina, dar azi nu a mai vrut deloc nici daca am lasat-o juma de ora sa o incarce. nu cred ca bateria e de vina. s-a intamplat ceva la motor, mecanici de unde sa gasesti acum pana dupa sarbatori.

| ancaval a răspuns (pentru CristiB93):

Păi noi nu te putem ajuta cu nimic, dacă eram prin zonă, iacă...te împingeam, dar ....altfel?

De curios măcar, i-a bateria de la cineva, pune-o pe mașina ta și dacă pornește, atunci e clar, bateria!

Sau... aștepți să treacă sărbătorile, și apoi mai stai și după programare, că așa lucrează toți.

Sau... dacă stai la țară, trebuie să fie un mecanic în sat, așa de-o părere, sau un unchi, un vecin.

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

laughing pai si daca ma impingeati ar fi pornit?

| ancaval a răspuns (pentru CristiB93):

Dapăi.....ne storceam de puteri pentru tine, numa ca să ai mașină amu de sărbători, să nu mergi pe jos, că răcești.

| Simpatic a răspuns (pentru CristiB93):

Daca masina mai porneste doar impinsa inseamna ca s-a dus si electromotorul, dar asta merge reconditionat adica se schimba periile acelea, nu costa mai mult de 50 de lei si un suc.
Cumpara o baterie noua ca nu e mai mult de 300 de lei, da-o incolo de saracie, vrei sa facem cheta aici acum de sarbatori sa-ti luam o baterie noua? laughing

| CristiB93 explică (pentru Simpatic):

laughing pai si daca cumpar una noua si tot nu porneste, nu am cumparat-o degeaba?

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

laughing pai eu cred totusi ca nu porneste nici impinsa. Am turat-o la aproape 4000 de rotatii apoi s-a oprit motorul. apoi bataia aia in el., clar e de la motor de asta nu mai porneste.

| Simpatic a răspuns (pentru CristiB93):

Ba da, dar ai ce face cu ea, luminezi ceva prin casa la un invertor happy
din pacate motorul masinii tale e cam pe duca.
mergi cu el in service poate il mai poti ranima pana nu e prea tarziu, sau las-o din ianuarie dupa anul nou.

| ancaval a răspuns (pentru CristiB93):

Dacă trebuie, cumperi alt motor + distribuție.

SAU

Tramvaiul! Simplu!

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

Pai da, dar ce se putea intampla la turatia aia de nu mai porneste?

| ancaval a răspuns:

Mă fecior, tu în 5 septembrie ai mai pus o întrebare asemănătoare. Păi de atunci și până amu, nu ai găsit mecanic? Sau e o întrebare așa, din plictiseală?

| CristiB93 explică (pentru ancaval):

Aia a fost alta problema pe care am rezolvat-o la mecanic