| Marian_Bilac_1998 a întrebat:

Salut. Am un bmw e46 2.0 d 110kw, am făcut schimbul de ulei acum 8000 km și as vrea sa îl schimb din nou. Am folosit 5w30 Castrol, știe cineva dacă pot folosi ceva mai gros? Consuma puțin ulei și cineva mi-a recomandat sa bag mai gros, dar nu știu dacă își face ungerea la timp, pot folosi și 5w40? Sau 10w30? Menționez ca are 320 000km

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

5w40 e mai mult decât bun. E ca și caviarul pentru șofer

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti trece pe 5W40, dar sa aiba aprobarile pentru modelul tau de BMW.
Eu iti recomand Mobil, Ravenol sau Liqui Moly.
Castrol se consuma in majoritatea motoarelor.

| relian a răspuns:

Cifra din fata e vascozitatea la temp mici,adica iarna,w asta vine de la cuvantul winter in engleza iarna.

Cifra dupa arata vascozitatea la tem mari, cum ar fi vara.
Tu trebuie sa pui ulei cu cifrele astea ce spune fabricantul acelei masini, aia e tot. Faptul ca un motor consuma ulei aia n-are treaba cu ungerea, aia e, completezi cand pierde prea mult.

De asemenea uleiul se schimba nu cand spune fabricantul masinii ci cand spune fanricantul acelui ulei.

Deci tipul de ulei te iei dupa bafricantu masinii.iar durata dupa ce spune fabrica de ulei, aia e tot.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. vad ca poti baga 5w-40 fara bai. nu as incerca 10w30. daca consuma doar putin nu e mare minune. daca completezi cu 1L intre schimburi e ok dupa mine. e problema cand consuma 1L la 1000-3000km sa zic.

| Grigore31 a răspuns:

Tu baga 5W30, recomandat de producator. Poti eventual sa pui alta marca dar tot 5W30.
Exista diferente de vascozitate si intre diferite tipuri de 5W30.Le poti afla citind fisa tehnica a acestora.