| Selvius_Sebys_1992 a întrebat:

Am un bmw e60 2.2 benzina, cand am cumparat masina aveam in vasul de apa o,, mazga" maro.

Am schimbat apa, acea mazga a disparut, dar in schimb pierde apa, daca merg 10 km cu ea vasul de apa e gol.

Mecanicul ( care nu e wow in bmw) mi-a spus ca poate fi termostatul, m-am uitat la ea, vasul nu e spart, dar pierde apa foarte repede si nu stiu motivul, ma poate ajuta cineva?
Multumesc mult! Scuzati gramatica

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Mazga aia maro nu era cumva ulei? Uleiu e ok? Are cumva o culare alibiocioasa?
Poate fii spart radiatorul, furtunele... trebuie verificat tot traseul. Nu cred ca pierde apa de la un termostat blocat...

| davidd100dd a răspuns:

Din scoala mea de mecanic,pot spune ca pot fi mai multe cauze.
Una din ele poate fii vreun furtun sau vreo crapatura pe undeva la instalatia de racire unde a fost vreo improvizatie cu silicon, iar acum acel silicon a cedat ajungand in interiorul vasului de expansiune, si de acea poti pierde apa, trebuie constatat.
Mai poate fii si pompa de apa care in momentul instalari pe masina are o garnitura, garnitura aia iar poate ceda si sa pierzi apa pe la pompa de apa cand motorul se incalzeste si se formeaza presiune in circuit.
Sau poate fi pe la termostat pierderea de apa...
Eu zic sa verifici bine sigurantele de la toate furtunele de apa si sa verifici daca sunt clipsate bine.