| AbdulAhmedul a întrebat:

Am un BMW e90 320d. I-am schimbat azi bujiile si una din ele era plină de ulei. Care ar putea fi cauza?

https://imguh.com/image/OqMu9

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie luata compresia de pe toti cilindrii si vazute valorile, daca ea este peste 10.5-11 ( ceva de genul sunt valorile minim admise, un motor foarte bun are peste 14 ) inseamna ca nu este vorba de segmenti ci uleiul vine de la supape, mai exact au o garnitura care daca cedeaza permite uleiului sa intre in camera de ardere. Rectificarea unei chiulase de costa vreo 300 RON manopera iar o-ringurile vreo 70 RON, dar nu pun la socoteala montatul-demontatul de pe masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil semeringuri supape la cilindrul respectiv. Ar fi interesant sa faci un test de compresie, sa vezi daca e mai mica pe cilindrul respectiv;
Ulei "mananca" (completezi)?

| AbdulAhmedul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cam 1- 1.5 L de la schimb la schimb

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AbdulAhmedul):

Atunci, eu zic ca sunt doua posibilitati:
1. Motorul consuma ulei constant, la toti cilindri, din diferite cauze (turbina, segmenti, semeringuri), iar pe cilindrul respectiv ai o problema probabil legata de compresie, care face arderile incomplete, si de aia a ramas ulei pe bujie, ca nu se face arderea complet, pe cand in ceilalti cilindri, arderea se face complet, si de aia nu ai gasit ulei.
2. Tot consumul de ulei se petrece la cilindrul respectiv, si de aia e plin de ulei.

Testul de compresie e un punct de pornire, alaturi de verificarea turbinei.