| Danescu_Daniel_1999 a întrebat:

Am un chevrolet spark motor 0.8. Vreau sa golesc uleiul din motor. Cum fac mai exact?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici vorba de încălzit, riști sa teoparesti. Când e rece, uleiul e deja tot in baie, trebuie doar sa desfaci busonul de golire de la baie si sa aștepți sa se scurgă tot. Nu pornești motorul fara ulei, ca il poți gripa.
Pasul II este demontarea filtrului de ulei.
Apoi se montează bușonul de scurgere la loc, se unge garnitura filtrului nou cu puțin ulei si se strânge bine cu mâna. Nu se umple filtrul cu ulei, chiar ca nu este cazul. Poți citi asta pe cutia lui.
Pui uleiul pe la bușonul de umplere, verificand mereu nivelul. Te asiguri ca a ajuns la maxim (intre min si max e fix un litru) și în primele zile verifici si completezi din nou daca e cazul.

| RB26DETT a răspuns:

Pentru a schimba uleiul este simplu, faci rost de ulei si filtru, te uiti atent in cartea masinii cat ulei intra in motor si de care, mergi cu masina sa se incalzeasca motorul la temperatura optima si mai mergi asa inca vreo 5 minute, uleiul trebuie sa fie cald sa curga usor, dupa ce ai mers, te duci cu ea undeva sa o poti ridica, un elevator este perfect, desfaci capacul de ulei de pe motor apoi sub masina, la baia de ulei ai un fel de surub, il desfaci si pe acolo va curge uleiul afara, dupa care ai nevoie de o piesa de desfacut filtrul de ulei, il desfaci, pui ulei in filtrul nou si il montezi dupa ce s-a scurs tot uleiul vechi din motor, pui inapoi surubul de la baia de ulei, cobori masina, completezi cu uleiul nou, atentie sa respecti cantitatea de ulei maxima! Sa nu pui mai mult ca risti sa strici garniturile! Cand se scurge uleiul masina trebuie sa stea perfect dreapta deci n-o ridici doar de fata sau o tii urcata cu o roata pe o bordura mai mare sa stea inclinata, masina trebuie sa stea dreapta sa se scurga tot uleiul cum trebuie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RB26DETT):

Preferabil ar fi ca sa nu se deschida capacul de umplere; risti sa te stropesca. a se desface doar dupa dessurubarea busonului de la baia de ulei. nu-i rau daca se porneste motorul timp de 15-20 de secunde, pentru a se evacua mai bine uleiul uzat

| georgelboss23 a răspuns:

Il golesti