| ejymas a întrebat:

Salut, am un consum marit la masina mea, Audi A4 B7 1.9 TDI cod motor brb si sunt din Bucuresti.
Producatorul spune ca as avea un consum :
urban 7.5 l/100 km
extra urban 4.5 l/100 km
Ei bine pe bord inainte intr-adevar aveam un consum de 6-7 si cand mergeam mai sportiv recunosc ca aveam un 7-8.5.
De cateva zile o tin intr-un consum de 10-11 si nu am habar de ce. Este ceva normal sau ar trebui sa o duc la un service? Multumesc.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ca sa nu-mi sara in cap toti mecanicii inchipuiti de pe aici spun de la inceput ca e pur teoretic ce voi zice, din citite nu din practica.
Da, se fac vinovati mai multi factori de cresterea consumului, daca ai mers in acelasi regim ca si pana acum si zici ca de cateva zile consumul s-a marit, poti sa verifici masina facandu-i o diagnoza (obd) la orice service multimarca mai rasarit, e posibil ca acolo sa apara un senzor defect ceva, e posibil.
Eu stiu ca debitmetrul infundat poate da un consum marit, sonda (sondele ) lambda pot da acest consum; dar mai pot fi si alte piese.
In bord banuiesc ca nu ti s-a aprins nimic.
Cel mai bine sa mergi la service.

| romeo78 a răspuns (pentru Simpatic):

Consumul mărit anunță moartea motorului. Iar, ținând cont de vechimea mașinii, este un motor pompă injector, mai bine cumperi alt second-hand decât să investești câteva sute, mii de euro pentru reparații.
Cauze sunt multiple, dar principalul vinovat sunt proprietarii precedenți care nu au respectat carnetul de service și nu au făcut la timp reviziile.

| OldSoul a răspuns:

Ai schimbat ceva pe la motor inainte sa apara aceste schimbari?
(Ma refer la distributie/injectoare/turbina) daca da, e posibil ca problema sa fie de acolo.
Daca nu ai schimbat nimic ar trebui sa mergi la cineva care se pricepe cat de cat cu diagnoza si sa vezi parametrii la injectoare, reglajul la "avans", precum si ce erori mai ai, daca mai ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci cumva drumuri scurte? Cand iti calculeaza pe distante scurte e normal sa dea asa