| Mkeynes a întrebat:

Am un fiat grande punto 2007.
Atunci cand pun frana la viteza mare se aude un zgomot ca si cum scartaie sau ceva de genul.
Ce trebuie sa schimb placutele de frana sau si discurile?

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

La service vei stii sigur, pot fi si placutele, uzate sau cu vreun defect de fabrica daca sunt noi, pot fi si discurile, uzate sau ovalizate, poate nu e nici discul sau placuta de vina, si e partea din spate, daca imi aduc aminte la punto cred ca pe spate are saboti nu discuri, si atunci trebuie cautat si pe acolo, poate freaca ceva pe fata sau pe spate, vreun etrier, sunt multe chestii care pot functiona prost si scoate zgomote.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la un mecanic sa iti măsoare placutele si discurile si ai sa afli care trebuie schimbat

| Alex_Alex_1996_8qQj a răspuns:

Dacă se aude doar un scârțâit asa subțire, e de la plăcuțe. Sunt tocite.

| Mkeynes explică (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Inainte se auzea doar putin
Dar mi s-a spus ca sunt noi
Si de asta scartie
Dar acum la viteza mare pe autostrada si de exemplu franez ca am un sens giratoriu si trebuie sa reduc viteza
Cand apas frana se aude urat acolo inauntru nu stiu cum sa Zic

| Alex_Alex_1996_8qQj a răspuns (pentru Mkeynes):

Cel mai bine ar fi sa o duci la un mecanic. El ti o va vedea imediat. Pe net sunt zeci de răspunsuri si te pierzi.

| Mkeynes explică (pentru Alex_Alex_1996_8qQj):

Mersi frumos