| vasi332 a întrebat:

Salut am un fiat punto gt cu 2 usi si acuma de cateva zile mi-am rupt cheia in contact,am reusit sa o scot dar acum cand invart de contact chir si cu surubelnita merge,porneste electromotorul dar nu porneste masina, m-am interesat la cineva care stie si mi-o spus ca cheia are un anumit senzor, faza este ca acuma vreau sa schimb contactul fara prea multi bani ce ar trebui sa stiu?

9 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Schimbi yala de la contact.

| express11 a răspuns:

Butucul,contactul adica.

| vasi332 explică (pentru express11):

Pai il schimb da e ceva cu senzorul ala daca nu merge
?

| express11 a răspuns (pentru vasi332):

Anulezi senzorul.

| vasi332 explică (pentru express11):

Bine ma il anulez dar cum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa-l pornesti cu surubelnita, apropii cheia veche (zona cu plasticul) de contact, si atunci invarti contactul pentru a porni. Cheia are un chip, care daca nu e in apropierea contactului, nu alimenteaza motorul.
Ca sa schimbi contactul mergi la dezmembrari si cumperi contactul de pe alta + cele 2 chei si ideal ar fi sa iei si butucii de la portiere si portbagaj, ca oricum lor le sunt inutile, daca le cumperi tu cheile.

| vasi332 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai eu cumpar contactul dar trebuie schimbate mai multe

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vasi332):

Daca vrei o solutie rapida, cumperi doar contactul, si nu mai schimbi altceva.
Ramai cu cheia veche a masinii pentru deschis, si folosesti alta cheie (cea de la dezmembrari) pentru a porni.

| MariusF23 a răspuns:

E de la cipul din cheie, odata cu ruperea cheii s-a dus contactul. de-aia se invarte electromotorul dar nu porneste masina. Trage o fuga pana la reprezentanta si zi-le sa-ti faca o dublura la cheie.