| anonim1 a întrebat:

Salut.Am un ford,diesel, 2001, 280mii km si imi bat tachetii la pornirea la rece (si cald uneori) vreo 4-5 sec.Am fost la un mecanic, mi-a demontat baia de ulei ca sa curete sorbul de la pompa, sorbul era curat.Masina tot asa face.Eu acum am ulei 5w30 recomandat de cei de la magazin, mecanicul mi-a zis ca bag 10w40 ca ala ii mai gros si face presiune mai bine.Acuma de care ulei sa bag? voi ce ma sfatuiti? mrs

1 răspuns:
| Roman_Florinel_1956 a răspuns:

15w40 pentru vechimea ta e ok si mai bagi si un aditivde grafdit cand faci schimbul si e ok