| AlexandruBogdan1234567890 a întrebat:

Salut, am un ford focus 1.8 TDCI 2004 și nu baga delic caldura, deși apa se ridica pana la 90, apa în vas este rece și termostatul este schimbat a 2 a oara. Ce ar putea sa fie?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima data, verifica furtunele ce duc la aeroterma. Daca si ele sunt reci, ori e infundat caloriferul, ori garnitura de chiulasa s-a dus, si ai aer pe instalatie.
A doua varianta la care ma gandesc, ar fi defectarea comenzilor de la bord (acele butoane de pe consola), ca e problema frecventa la focus 1.

| AlexandruBogdan1234567890 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aer pe instalație nu e m-am gândit la calorifer dar am observat ca câteodată când apăs butonul la Ac nu se aprinde mereu sau butonul celalalt nu se mai aprinde becul acela micuț și încă ceva dacă stau mult timp cu ea pe loc pornita câteodată își da drumul și baga ceva caldura dar după 30 de minute