| Bogdan_Marius_1999 a întrebat:

Salut, am un ford focus 1.8 tdci si de ceva timp porneste foarte greu, sta subturata câteva secunde apoi isi revine si scoate un fum alb. Un mecanic mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la bujii.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, pot fi bujiile. La Focusurile astea, cand verifici bujiile, de obicei sunt arse toate. Cel putin asa am patit eu la toate, inclusiv la al meu. Am pus bujii ieftine, marca FAI, la 19 lei bucata; am porniri foarte usoare acum.
Daca nu e de la bujii, verifica senzorii de temperatura, iar in ultima instanta un test cu eprubete la injectoare.

| CbtRaduRO a răspuns:

Filtru de motorină și neapărat schimbă uleiul. Când a fost schimbat ultima dată uleiul?
Și ai grijă, din ce an este mașina? Vezi să nu inceapă filtru de particule să fie înfundat. Ajungi la un moment in care nu poti face regenerare prin turație

| Bogdan_Marius_1999 explică (pentru CbtRaduRO):

Uleiul cu toate filtrele le.am schimbat acum 1 săpt am zis sa intru in iarna cu ele schimbate si totodata era si timpul, iar masina este din 2002 din cate stiu filtru de particule s-a pus pe mașinile după 2005 Sau 2007 nu sunt sigur

| Bogdan_Marius_1999 explică (pentru CbtRaduRO):

Uleiul si toate filtrele au fost schimbate acum o saptamana iar masina este din 2002 din cate stiu eu filtru de particule sunt pe mașinile din anul 2005 Sau 2007 nu sunt sigur cu euro4...